HABERLER

İSTASYON KIZ ÖĞRENCİ YURDUMUZ AÇILDI

İSTASYON KIZ ÖĞRENCİ YURDUMUZ AÇILDI
26 Mayıs 2017
Bu haber 1028 kez okundu.

Sn. Bakanım,
Sn. Valim, Sn. Milletvekillerim, Sn. Belediye Başkanlarım, Sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, Değerli hemşerilerim, değerli konuklar, hepiniz hoş geldiniz.

 Uzaktan ve yakından gelerek bizleri onurlandırdınız. Bu gururlu ve heyecanlı günümüzde bizlerle beraber oldunuz. GÜSİAD ve şahsım adına teşekkür eder saygılarımı sunarım.

 Değerli Hazirun,
     GÜSİAD-Gümüşhane Sanayici ve İşadamları Derneği olarak; kuruluşumuzdan beri elimizden geldiğince ilimiz ve insanımız için bir şeyler yapmaya çalıştık. Başardıklarımız oldu başaramadıklarımız oldu. Ancak, bu süreçte; eğitim, hep önceliklerimiz arasında odu. Bu manada; bugüne kadar toplam 5.007 Öğrencimize 2.439.300 TL’lık burs sağladık. İşadamlarımızı motive ederek Gümüşhane merkez ve ilçelerinde MYO, yurt, spor salonu, lojman gibi birimler yapılmasını sağlayarak üniversitemizin hizmetine sunulmuştur. Katkı sağlayanlara teşekkür ederim
      Bugün de burada, ülkemizin geleceğini emanet ettiğimiz ve kendilerine her zaman güvendiğimiz gençlerimiz için yapmış olduğumuz yaklaşık 200 öğrenci kapasiteli “İstasyon Kız Öğrenci Yurdu” nu açmak üzere bulunuyoruz. Gururluyuz ve heyecanlıyız. Bu tesisin gelecek nesillerimize bırakabileceğimiz en büyük hediye olduğunu düşünüyorum. Değerli konuklar, Müsaade ederseniz bu eserin yapımı sürecinden kısaca bahsetmek isterim,
     Projenin Arsası
       Öncelikle kısaca arsadan bahsetmek isterim. İşadamı hemşerilerimiz Mustafa Erdoğan, Basri Erdoğan ve kardeşleri; 1988 yılında burada hemen yanı başımızda kurdukları Gümüşkent Yapı Kooperatifi’nin esas sözleşmesine bir madde ilave ederek, kooperatif bünyesindeki arsalardan bir parselin Gümüşhane Kültür ve Yardımlaşma Derneği’ne bağışlanacağını belirtmişlerdir. Kooperatif tamamlandığında tahsis edilen parsel üzerine herhangi bir şey yapılmayınca kooperatif sakinleri yeşil alan olmasını istemişlerdir. Konu yargıya intikal etmiş ve Gümüşhane Kültür ve Yardımlaşma Derneği başkanı da olan Sn. Av. K. Çetin Kantek davanın yerel mahkeme ve yüksek mahkemedeki süreçlerini takip ederek lehte sonuçlanmasını sağlamıştır.
      Bu aşamada Esenyurt Belediye Başkanı değerli hemşehrimiz Sn. Necmi Kadıoğlu da yanı başımızdaki o arsa ile üzerine bu binayı yaptığımız arsanın takasını önermişlerdir. Bu öneri kabul edilmiş ve toplam 1.000 m2 büyüklüğündeki arsa 31.12.2012 tarihinde GÜSİAD ve Gümüşhane Kültür ve Yardımlaşma Derneği adına ½,1/2 oranında tapuya tescil edilmiştir. Arsanın derneklerimize kazandırılması çabalarında Erdoğan kardeşlere ve değerli başkanımız Sn. Necmi Kadıoğlu’na huzurlarınızda teşekkür etmek isterim.
 

 Projenin Hazırlanması ve İnşaata Başlama
       Arsanın derneklerimize intikal etmesi üzerine çalışmalara başlayarak buraya nasıl bir proje geliştirebileceğimizi tartıştık. Sonunda bugünkü proje ortaya çıkmıştır. GÜSİAD, Gümüşhane Kültür ve Yardımlaşma Derneği ile anlaşarak inşaatın yapımını üstlenmiştir. Bu işbirliğinin gerçekleşmesi sürecinde; bir taraftan GÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi diğer taraftan da Gümüşhane Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı olan değerli büyüğümüz Sn. Metin Akagün ile yine hem Gümüşhane Kültür ve Yardımlaşma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi hem de GÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı olan Sn. Av. K. Çetin Kantek’ ’in çok değerli katkıları olmuştur. Her iki büyüğümüze de huzurlarınzıda teşekkür etmek isterim. GÜSİAD olarak projenin yapım işini Genel Başkan Yardımcımız Sn. Yaşar Topçuoğlu’na verdik. Gerekli hazırlıklar yapıldıktan sonra; 5 Temmuz 2013 tarihinde Esenyurt Belediye Başkanımız Sn. Necmi Kadıoğlu’nun da katılımı ile projemizin temeli atılmıştır. Bugün de yine Sn. Başkanımız ve siz değerli konuklarımız huzurunda binamızın açılışını yapıyoruz.
   Gelinen aşama ve “İstasyon Kız Öğrenci” Yurdu
         Büyük bir mutlulukla belirtmek isterim ki 2013 yılında temelini attığımız bu proje 3 yıl gibi kısa bir sürede tamamlanmıştır. Yurt binasının işletmesi kiraya verilmiş ve Eylül ayından itibaren hizmet verilmeye başlanmıştır. Toplam 4.330 m2 kapalı alana sahip binamız bodrum katla birlikte 7 kattır.  65 oda ve 185 yatak kapasitesiyle hizmet vermeye başlayan binamızın zemin kata yapılmakta olan ilavelerle 200 öğrenci kapasitesine ulaşacağı planlanmaktadır.
Öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını yerine getirmeye çalışan yurtta ücretsiz kahvaltı hizmeti, anlaşmalı üniversitelere ( Esenyurt, Gelişim, Beykent, İstanbul Universitesi) ve belirli metrobüs duraklarına ( Saadetdere ve Haramidere metrobüs durağı ) sabahtan akşama kadar (06.50-22.50 arası) taşıma- servis hizmeti sunmaktadır. 
      Yurdumuzun içinde geniş bir kafe alanı,  dileyen öğrencilerin nefes alabileceği teras alanı, spor yapacağı bir merkez,, dilediğinde film seyredeceği cep sineması, öğrencilerin kendi çamaşırlarını yıkayacağı çamaşırhane ve kendi yemeklerini hazırlayabilecekleri özel mutfak da mevcuttur. Ayrıca odasındaki gürültüden rahatsız olabilecek öğrencilerimiz için de çalışma odaları mevcuttur. Güvenlik ve kolay ulaşıma büyük önem verilmektedir. 24 saat kameralarla izlenmekte olup, sertifikalı güvenlik personeliyle de 24 saat güvenlikleri sağlanmaktadır. 
        Odaların hepsinde tuvalet mevcuttur. Aynı zamanda her odada TV- mini buzdolabı - oturma grubu -  geniş dolaplar- ayakkabılık ve kendilerine özel ayrılmış geniş çalışma masaları vardır.
Öğrenci yurdunu işleten firma yurt içi ve yurt dışı deneyimlerini buraya aktararak üstün seviyede bir hizmet sunulmasını sağlamıştır. Öğrencileri ziyaret etmek isteyen yakınları için de misafirhane odaları bulunmaktadır.
 
         Öğrenci yurdunda %15 oranında Gümüşhaneli Üniversite öğrencisi kontenjanı bulunmakta olup, bu öğrencilerimize  %20 indirimli fiyat uygulanacaktır. Buradan sağlanacak gelir de Tüm Türkiye’deki Gümüşhaneli Üniversite öğrencilerine burs olarak aktarılacaktır.
 
Değerli konuklar, değerli Hazirun,
 
Bu hizmetin gerçekleştirilmesine katkı sağlayanlara teşekkür …
        Değerli dostlar, GÜSİAD ve Gümüşhane Kültür ve Yardımlaşma Derneği olarak; eğitime katkı sağlayacağına inandığımız böyle bir projeyi hemşerilerimizin hizmetine sunmuş olmanın mutluluk ve heyecanını yaşamaktayız. Yaklaşık 4.400 m2 kapalı alana sahip bu projenin maliyeti 2.982.340 TL dir. (Bunun için 1.532.340 TL’si ayni ve nakdi bağış olarak toplanmış, 1.050.000 TL 42 aylık peşin kira alınmış ve 400.000 TL de ödenecek borcumuz bulunmaktadır)
          Bir dernek olarak böyle bir projeyi gerçekleştirmek hiç de kolay olmadı; Projeye başlama sürecinde yaptığımız ilk temaslarda yaşanan olumsuzluklar üzerine işadamı değerli hemşehrimiz ve GÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Sn. Muammer Beyaz’ın “Bu proje öyle ya da böyle hayata geçirilecektir.” biçimindeki ifadesi olumlu anlamda bir kırılma noktası olmuş ve dernek yönetimi olarak hepimizi motive etmiştir. Sn. Muammer Beyaz’ın maddi ve manevi büyük bir sorumluluk alması ve bir taraftan da bizleri cesaretlendirmesi ile işe başlamış olduk. Diyebilirim ki Sn. Beyaz’ın olumlu yaklaşımı olmamış olsaydı belki de bu projeye başlanılamayacaktı. Sn. Muammer Beyaz’ın inşaatçı olması ve işin arkasında durması projenin çok daha hızlı yapımını sağlamıştır. Bu nedenle Sn. Beyaz’a huzurlarınızda teşekkür etmek ve kendilerini tebrik etmek isterim.
           Bu projenin gerçekleştirilmesi sürecinde özel olarak teşekkür etmek istediklerim vardır. Öncelikle derneklerimize böyle bir arsanın intikal etmesini sağlayan ve böyle hayırlı bir hizmetin ortaya çıkmasına vesile olan Sn. Mustafa Erdoğan ve Sn. Basri Erdoğan ile kardeşlerine özellikle teşekkür etmek isterim.
         Projenin ruhsatının alınması ve harçlarının ödenmesi süreci başta olmak üzere her aşamada desteğini arkamızda hissettiğimiz Esenyurt Belediye Başkanı Sn. Necmi Kadıoğlu’na özel olarak teşekkür etmek isterim. Sn. Başkan paramızın hiç olmadığı başlangıç aşamasında ruhsat harçlarını cebinden ödeyerek bizleri motive etmiştir…
 Projenin inşaat işlerinin sorumluluğunu üstlenen ve büyük bir özveri gösteren GÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı değerli dostumuz Sn. Yaşar Topçuoğlu’na da özellikle teşekkür etmek isterim.
       Diğer taraftan projeye katkı sağlayan, emek veren ve burada listelenen işadamlarımıza ayrı ayrı teşekkür etmeyi bir borç bilirim. Onların destekleri olmasaydı bu proje bu kadar kısa sürede tamamlanamazdı. Onlara Gümüşhaneliler olarak ne kadar teşekkür etsek azdır. Zaten katkı sağlayanların isimleri binamızda müstesna yerini alacaktır. Ayrıca projemize maddi ve manevi destek olan ve burada isimlerini belirtemediğimiz herkese huzurlarınızda teşekkür etmek isterim. Bu eser GÜSİAD-Gümüşhane Sanayici ve İşadamları Derneği ile Gümüşhane Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin mülkiyetinde olmakla beraber Gümüşhane’nin hemşerilerimizin hizmetindedir. Hayırlı olmasını diliyorum.
 
Değerli Hazirun, Değerli konuklar,
     GÜSİAD 1996 yılında resmi kuruluşunu tamamlamıştır. Bu süreçte Genel Sekreterlik ve Genel Başkan yardımcılıklarından sonra 11 yıldır da güzide kuruluşumuzun Genel Başkanlık görevini sürdürüyorum. Bu kadar uzun süre bu görevde kalmam, yönetimdeki arkadaşlarımın, büyüklerimin destekleri ve motivasyonu ile olmuştur. Önümüzdeki hafta yapacağımız genel kurul ile bu görevimin sona ereceğini düşünüyorum. Görevi gönül rahatlığı ile bir başka arkadaşımıza devredeceğime inanıyorum. Tabii ki yine de üzerime düşen ne olursa olsun elimden geleni yapacağım.
      GÜSİAD’ın önümüzdeki süreçte daha güzel hizmetlere imza atacağına inanıyorum. Bugüne kadar olan süreçte arkadaşlarımla birlikte çok yararlı hizmetler de yaptığımıza inanıyorum. Ancak, Allah nasip etti böyle hayırlı bir hizmetin tamamlanması ve gelecek nesillere aktarılması da benim başkanlığım döneminde yönetimimize nasip olmuştur. Yönetim ve Denetim Kurulu Üyelerimize huzurlarınızda teşekkür etmek isterim. Her zaman gurur duyacağımız bu eserin yapılmasına vesile olan, isimlerini belirttiğim ve belirtemediğim tüm hayırsever hemşerilerimize bir kez daha teşekkür etmek isterim. Bu eserin bir dayanışma ve yardımlaşma örneği olarak başka çalışmalar için de model olabileceğini düşünüyorum.
      Gelecekte ihtiyaç sahibi öğrencilerimize burs verebileceğimiz önemli bir gelir kaynağı olmuştur. Ancak, burada çok büyük bir teşekkürü de İstasyon Öğrenci yurdunun işleticisi Sn. Suat Öztorun ve Serkan Öztorun’a yapmak isterim. Sağlanan hizmete baktığımızda bu firmayı işletmeci olarak seçmekte de büyük bir isabet kaydettiğimizi belirtmek isterim. Kendilerini tekrar tebrik eder bol kazançlar dilerim.
 
Prof. Dr. Kenan AYDIN
GÜSİAD Genel Başkanı
 
 

Haber Resimleri

0212 289 29 50 info@gusiad.org.tr
© 2015 GUSİAD - Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Link Link Link