HABERLER

Hemşehri İş Dünyası Hukukçularla Buluştu

Hemşehri İş Dünyası Hukukçularla Buluştu
10 Ekim 2018
Bu haber 2669 kez okundu.
GÜSİAD bünyesinde Nisan 2018 de kurulmuş olan “Gümüşhaneli Hukukçular Platformu” iş dünyasından üyelerle bir araya geldi. YTÜ Hisar Tesislerinde yapılan toplantıda onur konuğu Adalet Eski Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu idi.

Hukukçular Platformu Kurucu Başkanı Av. Süleyman Aydın Güsiad üyeleri ve Meslektaşlarına şunları söyledi;

Platformumuz, iş dünyası ile iletişim kurmanın yanında hukukçu meslektaşlar olarak birbirimizle tanışmak mesleki iletişimi ve bilgi akışını sağlamak ana amacı ile kurulmuştur. Her üyemiz demokratik düşüncesinde özgür, yapılanmamızda siyaset üstü anlayış esastır. İnsanların birbiriyle yaşamaya başladıkları ilk günden bu yana hakim savcı ve avukat üçlüsü her zaman var olmuş adaletin temini için çalışmalar hep süregelmiştir. Artan ihtiyaçlar dahilinde iş adamlarımızın hukuki alanda ihtiyaçları da artmakta bizim çalışma alanımıza ihtiyaç duymaktadırlar. Bazen yurtdışı ülkelerde de hukuk alanındaki konularda meslektaşlarımızın yardımlarına ihtiyaçları da olmaktadır. Bizler üreterek istihdam sağlayarak ülkemize hizmet eden firmalarımızdan gelen bu taleplere meslektaşlar olarak destek olmak durumundayız. Güsiad, bir Gümüşhane markasıdır. Bizlerde bu markanın daha da güçlü olması için bu bütünün içinde yer alan güce dolayısı ile bu markaya desteklerimizle daha da güçlü kılabiliriz. Önümüzdeki aylarda meslek alanımızla ilgili daha kapsamlı etkinliklerde bir arada olmak üzere çalışmalarımızı sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz dedi.

Güsiad Genel Başkanı Yüksel Yalçın;

Vizyonumuz marka şehir Gümüşhane. Bizler iş insanları topluluğuyuz. Kendi alanımızdaki çalışmalarla bu vizyona destek için buradayız. Bu amacı güçlü kılmak için, iş dünyasının her alanda daha güçlü olması gerekiyor. Hukuksal alan iş dünyasının önemli alanlarından birisidir. Ticaret hukuku, iş hukuku, bankalar hukuku, borçlar hukuku, fikri ve mülkiyet hakları hukuku gibi daha birçok başlık iş dünyasını ilgilendiriyor. Güsiad üyelerinin bu alanındaki bilgi ve iletişim mecrasını güçlü kılmak istiyoruz. Gümüşhaneli hemşeri hukukçularımızın bu konuda organize olmuş yapıya güç vereceğine inandık. Öte yandan ülkemizdeki hukuk yapısının gelişimine katkı sağlayacak sivil bir inisiyatifi de oluşturmuş olacağız. Bu sebeple bir araya gelmiş bu güzide topluluğa sayıları yüzelliye yaklaşmış iletişim ağı ile Hukukçular Platformumuza ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum. İş dünyamızın gelişimine destek verecek diğer bir alanımız olan akademisyenlerimizi de aynı bakış açısıyla yapılandırdık, o başlıktaki çalışmalarımız da devam etmektedir. Hedefimiz, nitelikli ve organize yapılanmasıyla daha güçlü bir yapıda hizmet vermektir.
İlave olarak iki hususu da aydınlatmak istiyorum. Geçtiğimiz hafta Süleymaniye Mahallesi ile ilgili bir bildirimimiz olmuştu. Yanlış anlamalara mahal vermemek için en özet hali ile  ifade ederiz ki,
“tek amacımız bu tarihi alanda yapılacak yenileme çalışmalarının orijinaline uygun/yakın yapılmasıdır. Bu bölgenin, 1850’li yıllardan kalma fotoğrafları devlet arşivlerimizde ve daha birçok yerde bulunmaktadır. Bunlar en güçlü referanslardır.  Dünya devletler tarihinin en güçlü miraslarından olan İstanbul’un, tarihi binaları koruyamayışının sonucu bozulan şehir görüntüsü,  dile getirdiğimiz  bu husus için bir referanstır. Bu bölgede turizminin daha güçlü ve sürdürülebilir olması  tarihi dokunun korunmasıyla  mümkün olacaktır.  Safranbolu, Odunpazarı, Beypazarı referans örneklerdir. Biz, bunları hatırlatmak istedik. Sn.Valimizin öncülüğünde son yıllarda turizm adına yapılmış başarılı çalışmaları hep takdir ettik. Ancak,  düzeltilmesini istediğimiz hususlarda da kanaatlerimizi  paylaşmamız  duyarlı bir STK gereğidir.

Son olarak, zaman zaman Güsiad Gümüşhane için ne yaptı ki, şeklinde  ilimizin en marka STK’sı olantopluluğumuza karşı bir takım eleştiriler olmaktadır. Her yapılanı yazmamak biraz da bizim eksiğimiz olsa gerek ki, sanırız iyi anlatamadık.

-Hatırlatmakta fayda var ki, Güsiad’ın kurucu üyeliği ve öncülüğünde kurulmuş aynı zamanda veonursal başkanımız olan Sn.Aydın Doğan’ın Gümüşhane’de Doğan Çağrı Merkezi, Kelkitte Organik Tarım Tesisleri, Meslek Yüksek Okulu, Lise Okul Binaları, Öğrenci Yurtları, Spor Salonları, Madencilikişletmesi, Sema Doğan Parkı, Kösede, Kelkitte, Şiranda, Kürtünde Kız Öğrenci Yurtları ve daha birçok yardım ve destekleri olmuştur.  Öte yandan Güsiad kurucu üyeleri olan Beyazlar grubun, başta Şiran olmak üzere Meslek Yüksek Okulu, Öğrenci Yurdu, Lojman, Hastane ek üniteleri, Keleşlergrubun Lise ve yurt binaları, üyelerimizden Can ailesinin Kösede Meselk Yüksek Okulu binalarıyatırımlar arasındadır. Yine, Süleymaniye mahallesinde konaklarını Üniversiteye bağışlayan Güsiad Kurucu üyesi ve halen yönetim kurulu üyesi Metin Akagün ağabeyimiz ayrıca kendi ekonomikgirişimleriyle bu bölgede 25 bin ağaçlık fidanlık oluşturmuştur. Güsiad, İstanbul’da bugün varlık değeri 12 milyon TL yi aşkın 400 yataklı öğrenci yurdu yaptırmıştır. Her yıl ortalama 200 bin TL lik destekle Gümüşhaneli öğrencilere burs sağlamaktadır. Ayrıca rutinde, iş insanlarımızın çalışmaalanlarına destekler veriyoruz, hemşeri mühendis mimarlar başta olmak üzere iş buluyoruz, çalışma alanlarında destekler sağlıyoruz, Her yıl ortalama 150 civarında öğrencimize staj alanları ayarlıyoruz.
Bütün bu çabalardan sonra Gümüşhane’de bir eserleri  yok, şeklindeki  haksız eleştirileri kamuoyunun kanaatlerine tevdi ediyoruz. Güsiad olarak,  kuruluş amaçlarımıza dönük  her türlü hizmeti yapmaya da devam edeceğiz, dedi.

 

Adalet Eski Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu ise Hukukçular Platformunun onur konuğu idi. Eski Bakan Sungurlu katılımcılarla şunları paylaştı;
Güsiad kurucu üyesi olarak mümkün olan her türlü davetlerine iştirak etmeye çalışıyorum. Hukukçular Platformunu hakikaten önemsiyorum. Mesleğimizden bu kadar genç nesli de bir arada görmek ayrıca mutluluk vermiştir. Adalet bir ülkenin gelişmişliğini gösteren en önemli unsurlardan biridir. Güsiad, kuruluş amaçları doğrultusunda son derece titizlikle çalışan bir derneğimiz. Bugünkü ekonomik şartlarda iş üretmek, hizmet üretmek istihdam sağlamak en önemli meziyetlerden biri. Bunu sağlayan her hemşerimize destek vermemiz gerekiyor. Hukuk alanındaki ihtiyaçlarına destek vermek zaten meslektaşlarımızın işi. Bunun ötesinde mesleki bir hemşeri dayanışmasını da sağlaması bakımından son derece verimli olduğunu düşünüyorum. Henüz yeni kurulmuş hukukçular platformuna başarılar diliyoruz, başkanı Av.Süleyman Aydın beyin mesleki tecrübesi ve Güsiad’ın yönetiminde olması, en önemlisi Güsiad’ın bu kuruluşun arkasında olması oluşuma güç verecektir, dedi. Konuşmasının sonunda Hukukçular Platformu Başkanı Av.Süleyman Aydın ve yönetim komitesiyle Güsiad Genel Başkanı Yüksel Yalçın, Adalet Eski Bakanı Sn.M.Oltan Sungurlu’ya Şiran Halk Eğitim Merkezinde yapılan Türk Bayraklı rölyefi takdim ettiler.

GÜSİAD Onursal Başkanı Prof.Dr. Kenan Aydın, yaptığı selamlama konuşmasında;
GÜSİAD olarak, başından beri eğitim ve turizmin öncelikleri arasında olduğuna vurgu yapmıştır. Bu bağlamda, eğitim alanında fiziki yapılanma ve öğrenci bursları yanında Esenyurt’ta yapılan Kız Öğrenci Yurdu’nun Gümüşhane’ye kazandırılmış çok önemli bir eser olduğunu belirtmiştir. Turizm konusunda ise bugüne kadar yapılanları burada tekrar etmek istemediğini, bunların daha önceden kamuoyu ile paylaşıldığını, turizm adına atılan her adımı desteklediklerini, turizm konusunda Süleymaniye’nin özel bir yeri olduğunu bu nedenle zaman zaman bu konudaki hassasiyetlerini dile getirdiklerini belirtmişlerdir. Hukukçular Platformu Güsiad’a ve platform üyelerinin mesleki dayanışmasına güç verecektir. Bu salonda neredeyse İstanbul Gümüşhane’liler Barosu kadar bir yapı oluşmuş. Hepsine başarılar diliyorum dedi.

İstanbul Milletvekili Av.Turan Aydoğan, hukukçuların ülke genelindeki önemi her geçen gün daha da önem kazanıyor. Bu salonda bu kadar hemşeri meslektaşımızı görmek ayrı bir keyif verdi. 10 yılı aşkındır Güsiad üyesiyim. Etkinliklerine katılmaya çalışıyorum, burs taleplerinde yardımcı olmaya çalışıyoruz. Güsiad’ın böyle bir oluşuma verdiği destek için teşekkür ediyorum, başkanımız Sn.Süleyman Aydın beye ve ekibine başarılar diliyorum.

Müteakiben Hukukçular Platformu Danışma Kurulu Başkanı Av.Çetin Kantek, Bizler Oltan ağabeyimizin öğrencileriyiz. Onun yanında yetişen onlarca avukattan biriyim. Varlığı bize hep güç vermiştir. Ülkemiz için bir değerdir, programımıza katılımı bizleri onurlandırmıştır. Başkanımıza teşekkür ediyor, platformumuza başarılar diliyorum.

Son olarak, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu üyesi Av.Filiz Saraç da söz alarak, avukatlar mütevazi insanlardır, bu toplulukta ekonomik beklenti için yer almaktan ziyade hemşerilerimize destek olmak için bulunurlar. Bu topluluk sosyal dayanışma ile değer üretmek açısından bir fırsattır. Bizler de platformumuza her zaman desteğe hazırız, dedi. 

Haber Resimleri

0212 289 29 50 info@gusiad.org.tr
© 2015 GUSİAD - Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Link Link Link