HABERLER

GÜMÜŞHANELİ HEKİMLERDEN 14 MART TIP BAYRAMI BULUŞMASI

GÜMÜŞHANELİ HEKİMLERDEN 14 MART TIP BAYRAMI BULUŞMASI
16 Mart 2021
Bu haber 999 kez okundu.
14 Mart Tıp Bayramı dolayısı ile Gümüşhaneli Hekimler Platformu üyeleri Güsiad üyeleri ile buluştu. Platform Başkanı Prof.Dr.Özkan Ateş daveti ile gerçekleşen çevrimiçi buluşma ile günün önemine ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

 14 Mart Tıp Bayramı dolayısı ile Gümüşhaneli Hekimler Platformu üyeleri Güsiad üyeleri ile buluştu. Platform Başkanı Prof.Dr.Özkan Ateş daveti ile gerçekleşen çevrimiçi buluşma ile günün önemine ilişkin değerlendirmeler yapıldı. 
Pandemi dolayısı ile çevrimiçi gerçekleşen buluşmada, başkan Özkan Ateş, pandemi sürecini değerlendirerek sağlık çalışanlarının yaşadıkları zorlu süreç hakkında katılımcıları bilgilendirdi. Ateş, sadece ülkemizde değil dünya ölçeğinde yaşanan bu zorlu süreçte her bireyin dikkati ve kontrollü yaşamı bu durumun en az kayıpla atlatılabilecek bir süreç olduğuna işaret etti. Aşı tedariği ve uygulamasının pandeminin olumsuz etkilerini en az a indirdiğini belirterek, sağlık çalışanlarının tedavisinin önemi kadar bireylerin maske, mesafe, temizlik ve dikkatleri de çok önemli dedi. Dünya geçmiş tarihlerde benzer salgınları yaşadı. Bugünün gelişmiş labaratuvar ve tıp teknolojisi sürecin olumsuz etkilerini en aza indirmesi önemli bir aşama ancak, insanlık tarihinin yeni tanıştığı bu virüs tüm önlemlere rağmen değişik varyasyonları ile de etkili olmakta,  bu durum aşıyla beraber virüsün tamamen ortadan kaldırılmasını zorlaştırıyor. Bütün bunlara rağmen başladığı günden bu yana olumlu gelişmeler olmakla beraber, pandemi etkilerinin “şu tarihlerde kesin olarak biter” diye bir tahmin yürütmek zor, ancak olumlu seyir yıl sonuna kadar etkilerinin en aza ineceğini gösteriyor dedi. 
Çok sayıda hekim ve sağlık çalışanının ve  bu süreçte maalesef kaybedildiğine de değinen Ateş, sağlık çalışanlarının kendi yaşamlarını riske alarak pandemi başladığından bu yana fedakarca çalıştıklarını ifade etti. Umutsuz olmak yerine tedbiri bir kültür haline getirmek en doğru adımımız olmalı, bu manada sağlık bilim kurulunun ve bakanlık yetkililerinin uyarılarını dikkate almak gerekiyor, dedi. 
Gümüşhane Hekimler Platformu Danışma Kurulu Başkanı Dr.Erdal Erdoğdu, Türkiye’de son dönemlerde tıbbın büyük ilerlemeler kaydettiğini, güçlendirilmiş Hıfsızsıha’nın da kendi aşımızı yapabilecek kapasiteye sahip olduğunu söyledi. Öte yandan çok zeki tıp öğrencilerinin eğitim için yurt dışı programları sonrası geri dönüşlerinde, özel programlarla sağlayacak devlet programlarına ihtiyaç var, beyin göçünü beyin gücüne dönüştürmek için gidişlerdeki eğitimler sonrasını, dönüşlere çevirmemiz gerekiyor dedi. 
Güsiad Başkanı Yüksel Yalçın; “toplumda kapsamlı bilinçlendirme bilgi toplumu teşekkülünde STK lara büyük görevler düştüğünü, Gümüşhaneli Hekimler Platformunun kuruluşu da bu amaçlara dayandığını ifade etti. Bugün sayıları iki yüzlere yaklaşan üyesi ile, Gümüşhaneli Hekimler Platformumuz, kuruluşumuzun 3. yılındadır. Antalya’dan Edirne’ye, Van’dan Samsun’a çok sayıda hemşeri hekimlerimizi bu platformda bir araya getirdik. Gümüşhane,  yetişmiş insan kaynağı itibarı ile nüfus yoğunluğuna göre en güçlü entelektüel sermayeye sahip bir potansiyeldir, bu gayretlerimizi akademisyenler, hukukçular, mühendisler ve üniversite öğrencileri yapısında da buluşturarak güçlü bir sinerji oluşturmuş durumdayız, dedi. 
Gümüşhane Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Başkanı Prof.Dr. Kenan Aydın ise, bugün özel ve kamu hastanelerinde çok sayıda hemşeri hekimlerimiz var. Yurt dışında marka hastanelerde çok başarılı hekimlerimiz var, Nasa’da bilim insanlarımız var. Birbirlerimizle olan iletişimimiz hem bilim alanında fayda üretiyor, hem de yerel kültürümüzü sürekli yaşatma gayretinde oluyoruz. Bu iletişim ağları kültürün de sürdürülebilirliğine katkı sağlaması bakımından çok kıymetli dedi. 
Dr.Uğur Sünnetçi ise, farmokoloji ile tıp ilişkisini değerlendirdi. Çevrimiçi toplantılar da,  bu olumsuz şartlarda bir araya gelmemize de fırsat sağladı, geçtiğimiz toplantıları fiziksel katılımlı yapmıştık, inşallah eski günlerimize tekrar döneriz, dedi. 
Güsiad üyeleri 14 Mart Tıp Bayramı dolayısı ile tüm sağlık çalışanlarının gününü tebrik ettiler. 

0212 289 29 50 info@gusiad.org.tr
© 2015 GUSİAD - Tüm hakları saklıdır, izinsiz alıntı yapılamaz.
Link Link Link